Uncategorized

Erektilná dysfunkcia – príčiny, príznaky a prevencia

Erektilná dysfunkcia

Erektilná dysfunkcia je neschopnosť dosiahnuť a udržať stoporenie penisu. Ide o najčastejší mužský sexuálny problém, s ktorým sa počas života stretne viac ako 30% mužskej populácie. Následkom erektilnej dysfunkcie často býva aj impotencia – neschopnosť biologického počatia potomstva. Pojmy erektilná dysfunkcia a impotencia teda spolu úzko súvisia, no neznamenajú to isté. Čo teda erektilná dysfunkcia je, aké sú jej príznaky a príčiny i to, ako sa jej dá včasne predísť, si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Čo je erektilná dysfunkcia

Erektilná dysfunkcia je najčastejší mužský sexuálny problém dnešnej doby. Znamená stav, kedy muž nemôže dosiahnuť erekciu alebo je pre neho ťažké udržať erekciu počas potrebnej doby. Tento problém postihuje prakticky všetky skupiny mužov, aj keď je pravda, že niektoré skupiny sú viac rizikové. Erektilná dysfunkcia sa vyskytuje skôr u starších mužov a u tých, ktorí trpia ochoreniami kardiovaskulárneho systému.

Problémy s erekciou podľa štatistík trápia skoro každého druhého muža vo veku nad 40 rokov – čiže v strednom veku. Samozrejme, nie každý problém s erekciou hneď automaticky znamená, že sa jedná práve o erektilnú dysfunkciu, preto ak sa vám to stane raz či dvakrát, netreba hneď panikáriť. Ak však ide o permanentný/opakovaný jav, mali by ste spozornieť. Porucha erektilná dysfunkcia vplýva totiž nielen na sexuálne zdravie muža, ale ovplyvňuje jeho celkový zdravotný stav, partnerské a rodinné vzťahy či radosť zo života.

Ak erektilná dysfunkcia pretrváva, môže byť spôsobená buď stresom alebo existujúcim zdravotným problémom, ktorý si vyžaduje odbornú liečbu. Niekedy preto na zvrátenie tejto poruchy stačí len liečba základného stavu. V iných prípadoch sú zas nutné lieky alebo iné terapeutické postupy.

Príznaky

erektilna dysfunkcia a jej pricinyPríznaky erektilnej dysfunkcie sa môžu objaviť postupne, ale i náhle. V počiatkoch sa najčastejšie prejavujú problémom s udržaním erekcie. Pri vzrušení k erekcii síce dôjde, ale je buď slabá, alebo veľmi rýchlo odznie. V niektorých prípadoch sa k tomu ešte pridruží i znížené libido (chuť na sex). V niektorých prípadoch nie je muž schopný erekciu dosiahnuť vôbec a to ani pri vzrušení či stimulácii. Prejavom erektilnej dysfunkcie je tiež podráždenosť, frustrácia, strata sebavedomia či depresie.

Zhrňme si teda najviac viditeľné a najčastejšie príznaky erektilnej dysfunkcie:

  • Problémy so začiatkom erekcie (najmä oneskorenie jej začiatku)
  • Dlhší nástup erekcie a dlhšia doba (viditeľného) stoporenia
  • Nemožnosť trvalo dosiahnuť 100% stoporenie penisu
  • Slabá erekcia hneď z úvodu a neschopnosť udržať ju po jej vzniku
  • Pravidelné ochabovanie stoporenia aj napriek stimulácii
  • Neschopnosť dosiahnuť erekciu (k stoporeniu neprichádza ani počas dlhšej stimulácie)

Príčiny vzniku erektilnej dysfunkcie

Sexuálne vzrušenie muža je zložitý proces, do ktorého vstupuje viac orgánov: mozog, žľazy s vnútorným vylučovaním, emócie, ale aj nervy, svaly či krvné cievy. Erektilná dysfunkcia môže byť výsledkom problému s ktorýmkoľvek z týchto systémov, aj výsledkom poškodenia v dôsledku stresu alebo zhoršujúceho sa stavu duševného zdravia.

Zjednodušene povedané, príčinou erektilnej dysfunkcie môže byť ako faktory organické (cievne – tepenné, žilové, prípadne ich kombinácia) či faktory prameniace z porúch nervovej sústavy, miestne a lokálne príčiny (vrátane anomálií a zápalových ochorení pohlavných orgánov), stavy po operáciách (najmä prostaty), úrazy panvy či odchýlky vo fungovaní žliaz s vnútornou sekréciou.

Podieľať sa na tejto poruche môžu aj psychické faktory ako neistota, partnerské či manželské konflikty, nedostatok sebadôvery, zlá nálada spôsobená stresom či depresiou alebo úzkosťou. Erektilná dysfunkcia sa môže u muža prejaviť aj keď má niektoré ochorenia, napríklad zvýšený krvný tlak, cukrovku či aterosklerózu (kôrnatenie ciev). Nezriedka sa objavujú aj toxické vplyvy ako silné fajčenie, alkohol a iné návykové látky, užívanie liekov (napríklad tabletky proti zvyšovaniu krvného tlaku). Erekciu zhoršuje i vysoký cholesterol či prebiehajúca Parkinsonova choroba, poruchy spánku, liečba rakoviny prostaty alebo zväčšenej prostaty.

Erektilnú dysfunkciu najčastejšie spôsobuje kombinácia fyzických a psychických faktorov a problémov. Ak máte nižšiu fyzickú kondíciu, môže sa prejaviť neúplným stoporením pohlavného údu. To so sebou môže priniesť úzkosť, pocit menejcennosti či dokonca zlyhania. Keď sa muž na tento psychický stav vedome sústredí, prejaví sa to skutočne v tom, že nie je schopný svoju erekciu udržať. A to je už problém v oblasti sexuálneho života, ktorý by mali riešiť obaja partneri spoločne.

Diagnostika

Rozumieme, že mať problémy s erekciou nie je pre väčšinu mužov naozaj nič príjemné a tiež rozumieme, že častokrát môžete mať problém odhodlať sa k lekárovi. Musíte však pochopiť, že bez odborného posúdenia sa nedá správne zhodnotiť, čo všetko je príčinou a ako sa problém s erekciou dá riešiť. Ak sa k lekárovi predsa len odhodláte, mali by ste vedieť, čo všetko lekárske vyšetrenie u urológa alebo sexuológa zahŕňa.

Najprv to bude rozhovor, v ktorom lekárovi opíšete problémy a situácie, ku ktorým dochádza k poruchám erekcie (toto sa inak nazýva aj anamnéza). Praktický lekár môže následne indikovať testy, ktoré zahŕňajú vyšetrenie penisu a semenníkov a kontrolu nervov, ktoré pohlavné orgány inervujú. Lekár vám môže odobrať vzorku krvi, ktorá sa následne zašle do laboratória, aby sa pomohla stanoviť koncentrácia hormónov, cukru a elektrolytov. Takto sa vylúčia prípadné ochorenia srdca, cukrovka, nízke hladiny testosterónu, poruchy štítnej žľazy či iné ochorenia. Tento test býva zväčša doplnený o vyšetrenie vzorky moču.

Lekár môže použiť ultrazvuk, na základe ktorého posúdi možné problémy s prietokom krvi v penise. V niektorých prípadoch lekár vpraví do penisu lieky na jeho stimuláciu a erekciu. Toto prebieha prostredníctvom injekčného roztoku. Na vylúčenie psychického problému alebo na zmiernenie frustrácie sa využíva terapeutický rozhovor so psychológom.

Liečba

Ak sú za erektilnou dysfunkciou problémy so srdcom, krvným tlakom, cholesterolom alebo nejaká neurologická či urologická choroba, v prvom rade sa treba zamerať na vyšetrenie týchto príčin. Ak sa nedá ochorenie úplne vyliečiť, treba potlačiť jeho vplyv.

K liekom, ktoré sa využívajú priamo na liečbu erektilnej dysfunkcie perorálne (vo forme tabliet) patria účinné látky ako Sildenafil, Tadalafil, Vardenafil a Avanfil. Všetky tieto lieky posilňujú účinky oxidu dusnatého, ktorý spôsobuje zvýšenie prietoku krvi penisom v reakcii na sexuálnu stimuláciu. Nejde teda o afrodiziakum, ktoré spôsobuje vzrušenie. Treba tiež poznamenať, že lieky na erektilnú dysfunkciu nefungujú u všetkých mužov rovnako – môžu byť menej účinné alebo sa prejavia vedľajšími účinkami.

K ďalším liekom patrí injekcia alprostadilu, ktorá sa aplikuje priamo do pohlavného údu a zabezpečí vytvorenie erekcie, trvajúcej nie dlhšie než hodinu. Keďže je ihla veľmi jemná, bolesť z miesta vpichu býva zvyčajne malá. Alternatívou môže byť tiež zavedenie čapíkov do močovej rúry, erekcia sa dostaví v priebehu desiatich minút a trvá približne 30-60 minút.

Ak lieky nie sú účinné alebo vhodné, môže lekár odporučiť liečbu založenú na používaní vákuovej pumpy. Je to dutá trubica s ručne poháňaným alebo batériovým čerpadlom, ktorá sa nasúva na penis a vytvára vákuum. To mechanicky natiahne krv do penisu a dôjde k erekcii. Po dosiahnutí erekcie sa na koreň penisu zavedie škrtiaci krúžok, ktorý erekciu udrží dostatočne dlhý čas. Ak je erektilná dysfunkcia zapríčinená stresom, úzkosťou alebo depresiou, lekár odporučí návštevu psychológa alebo sexuológa.

Prevencia ED

Druhou možnosťou zlepšenia erekcie sú viaceré preventívne opatrenia, spojené so zlepšením životosprávy a životného štýlu. Tie zahŕňajú vysadenie liekov, spôsobujúce problémy s erekciou. Obmedziť by ste tiež mali alkohol, fajčenie, nezdravé jedlo a naopak, mali by ste mať viac odpočinku, spánku a pohybu na čerstvom vzduchu.

K prevencii sa počítajú aj pravidelné prehliadky u urológa, rovnako preventívne je eliminovanie stresu a pravidelná psychohygiena, prostredníctvom rozvíjania svojich koníčkov a záľub.

Rozhodne zaujímavejšou voľbou podpory erekcie (než to, aby ste mali svoj zdravotný a psychický stav zanedbať natoľko, že dôjde k erektilnej dysfunkcii), sú voľne dostupné tabletky so 100% prírodným zložením. Sú cenovo dostupné, účinné, bez lekárskeho predpisu a vedľajších príznakov a pomôžu erekcii, libidu, plodnosti aj dlhšej sexuálnej výdrži a výkonnosti. Vyskúšajte tabletky  Stoporex.

Stoporex Klasik Prolong